/>
Субота, 2024-04-20, 10:12 AM
Вітаю Вас Гість | RSS

Хиноцький ЗЗСО І-ІІІ ст.

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 6
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Історія школи

Історія освіти села Хиночі

Вітання із за кордону (Славич О.В.)

Вітання випускника М. Жогло із 45 річчям закладу

 

ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ОСВІТИ СЕЛА ХИНОЧІ

Найдавніші відомості про  освіту в селі Хиночі

Школу в Хиночах відкрито приблизно в 70-Х роках ХІХст - однокласне шкільне приміщення. Школа була церковнопарафіяльна з трьохрічним строком навчання. Школярів вчили читати, писати і рахувати. Найбільша увага приділялася вивченню закону Божого, заучуванню напам'ять молитов. Всі три групи вчились в одному класі і вчив їх один учитель. Навчання починалось молитвою і кінчалось молитвою. Учнів жорстоко карали: били лінійками, ставили на коліна, тягали за волосся. Про це все ми довідалися з розповідей Хиноцьких старожилів Жогло Г. В. 1879 року народження, та Козлова К. Т. 1882 року народження, які самі відвідували цю школу. Вони розповіли, що навчання в той час було доступне дітям більш заможних селян і куркулів, і то переважно вчилися тільки хлопчики.                   

Навчальний рік починався 1 жовтня і закінчувався 20 квітня. Канікул не було взагалі. У школі не займалися  тільки у релігійні свята. Після трьох років навчання учні складали екзамени. Спочатку  екзамени їздили здавати в село Грані Дубровицького р-ну, пізніше  здавали у своєму селі. Приймали екзамени в основному попи, даючи питання по закону Божому. Першими вчителями були Хвостов із села Галузії та Корній Курта з Бережниці. Вони були дітьми дяків і попів. Вчитель Хвостов став пізніше дяком. Марчук з Дубровиці, який також був вчителем, став попом.       До 1917р. школу закінчило приблизно 150 дітей.

Розвиток освіти у польський період

 З 1917 по 1920 рік навчання в школі не було, так як село  окупували   німці та петлюрівці. Знову навчання почалося у 20-х роках. Школа була з чотирьохрічним строком навчання. В ній навчалося більше учнів, але навчання проходило польською мовою. Вивченню закону Божого також приділяли багато уваги. Учнів карали ще жорстокіше. Навчалися в  в дві зміни. У школі працювало два вчителі: Курай Вінцентій – поляк  та Зігмунд Краус – німець. Пізніше була вчителька Софія Романовська і вчитель Маєвський. Вони також були поляками. Чотирьохрічне навчання було обов’язковим, але за нього  платили великі гроші.  Через це більшість населення не мало змоги вчитися. Також збереглися архівні дані бюджету початкової школи в с. Хіночі  на 1928 /29рр., від 1 квітня 1928 р.  до 1 квітня 1929р. на підставі уставу від 17.11 .1922 року затвердженого Міністерством освіти та Міністерством скарбу від 30.05. 1923 року. (див. дод. 1). 

До 1939 року школу закінчило 160 учнів.

Освіта у роки Другої світової війни

 У 1940 році на селі були створені перші органи Радянської влади, була відкрита безкоштовна, доступна для всіх початкова школа. Народ приступив до будівництва нового життя, але зростанню культури і добробуту трудящих села перешкодили німці, які окупували село у 1941 році. Гітлерівці зруйнували приміщення школи. Вчителі: Левицький Петро Борисович ( загинув на фронті ) Васьков Григорій та Ткаліч Михайло брали активну участь у боротьбі з фашистами. Про інших вчителів нічого не відомо.

Навчання в школі припинилося до 1945 року. У 1945 році школа знову була відкрита у приміщенні уцілілого єврейського будинку, але активного навчання не було, так як цьому перешкоджали буржуазні націоналісти.

                          Післявоєнний період (до 60-х років ХХ ст..)

 З 1946 року в школі почалося регулярне навчання. У 1950 році школа була переведена у семирічну. За даними “Книги обліку учнів”, до 1950 року школу закінчило 188 учнів.

                                    Реформування освіти (60-80 –ті роки ХХ ст..)

 У 1961 році семирічна школа була переведена у восьмирічну. З 1961 по 1974 рік Хиноцьку восьмирічну школу закінчило 373 учні.

У 1973 році почалося будівництво двоповерхової середньої школи. Будівництву школи на той час сприяла тодішній директор Пінчук Галина Мусіївна, яка багато зусиль доклала, щоб побудувати її.  Школу було побудовано за рік. І у 1974 році почалося навчання у  новій двоповерховій школі. На той час у школі працювало 28 вчителів, 15 з них мало вищу освіту, 9- середню спеціальну. З безграмотністю у селі було повністю покінчено.  

 В 1976 році пролунав останній дзвінок для випускників, які отримали середню освіту (30 чоловік).

В Хиноцькій середній школі навчалися учні з сусідніх сіл Воронки та Степангород.

У вчительський колектив щороку вливаються молоді педагоги , але , в основному, він стабільний.

Випускники з вдячністю згадують своїх наставників , які на даний час на заслуженому відпочинку, - Пінчук Галину Мусіївну, котра  більше двадцяти років працювала директором школи, Голову М.Ф., Ковальчук М.Х., Котович А.Г., бібліотекаря Шеліган Г.П., Швеця С.Д. Згадують тих, які змушені були виїхати після  аварії на Чорнобильській АЕС, -  Мікуліч Г.С., Швеця П.Й., Швець С.С., Репетуху О.Я .,Остапчук Д.С., Остапчук  А.Л., Омельчук В.П.

Памятають  тих, кого нема в живих: Петровського С.В., Шелігана Я.М., Гуляр Н.О., Гаврилюка О.Я., Візнович Н.І.                                                    

За період існування школи   золотих медалістів (6 чол):

Неродик Леся Миколаївна

Самолюк Тетяна Олексіївна

Остапчук Наталія Адамівна

Жогло Світлана Степанівна

Міхеєва Валентина Миколаївна

Корольчук Ірина Тихонівна

3 випускникики із срібною медаллю:

Корольчук Олег Володимирович

Шеліган Наталія Якимівна     

Фундамент Марина Анатоліївна                               

                                                                Освіта в часи незалежності

В 1993/94 н.р. до учнівської сімї приєднується дитсадкова група (15дітей).

У 1993 році Хиноцьку середню школу перейменовано у загальноосвітню школу І – ІІІ ступенів.

В 2006 році Хиноцьку ЗОШ І – ІІІ ст.. реорганізовано в Хиноцький НВК «ЗОШ І - ІІІ ст. ДНЗ»

Директори навчального закладу

         До 1967 року директором Хиноцької восьмирічної школи була Чмакун Антоніна Іванівна.

Естафету керівника Хиноцької восьмирічної школи прийняла   Пінчук Галина Мусіївна, яка була директором і нової Хиноцької середньої школи по 1987 рік .

З 1987 року по 2010 рік директором був Славич Василь Михайлович.

З 2010 року керівник Хиноцького НВК«ЗОШ І - ІІІ ст. ДНЗ» - Домінський Вячеслав Вячеславович.

 

 

                                

 

 

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів

Хиноцький НВК © 2024
uCoz